Monoporcja mokka

Puszysta kawowa monoporcja, z korzennym karmelem, czekoladowym wilgotnym i sprężystym ciastkiem oraz chrupiącym krążkiem na spodzie! A to wszystko ukryte w tej uroczej dyni..
To już ostatni przepis z serii dyniowej.. i chociaż główne skrzypce w tym przypadku odgrywa kawa, to korzenny karmel i dyniowy kształt idealnie wpasowały się w klimat pumpkin spice!
 Do przygotowania tej monoporcji będziesz potrzebować silikonowej formy dyniowej oraz jadalny zamsz w sprayu.




Dzień 1.

Przygotuj karmel, ciasto czekoladowe i chrupiącą pralinę



Dzień 2.

Przygotuj mus kawowy.
 Zalej monoporcje – wlej ok 70 g musu kawowego, włóż zamrożony karmel a następnie zamrożone ciastko czekoladowe. Dopełnij formę musem i wygładź szpatułką. Wypełnioną formę włóż do zamrażarki na min. 12h.



Dzień 3.
Wyciągnij monoporcje z formy. Pokryj je dokładnie zamszem. Nabij monoporcję na wykałaczkę i przenieś na czekoladowy krążek. Włóź do lodówki na min 4-5h do rozmrożenia. Po tym czasie monoporcje są gotowe.
*

Ogonek dyni uformuj z masy cukrowej lub zamiast tego użyj laski cynamonu.





Karmel korzenny:

65g cukru 

12 g glukozy w syropie

40g śmietanki 36%

40g masła w temp pokojowej

szczypta soli

duża szczypta kardamonu, cynamonu i gałki muszkatołowej




​​Ciasto czekoladowe:

70g masła

75g gorzkiej czekolady

3 jajka L

10g kakao

80g cukru

Masło rozpuść z czekoladą. Kakao wymieszaj z żółtkami, następnie dodaj do nich rozpuszczoną czekoladową masę. Białka ubij z cukrem. Wymieszaj na niskich obrotach bezę wraz z czekoladową masą.

Przelej do formy w rozmiarze 32×22 cm. Dokładnie rozprowadź i włóż do piekarnika nagrzanego na 160*C na 15 minut. Po upieczeniu zostaw do wystygnięcia, a następnie przełóż na deskę lub kratkę, oderwij folię i włoz do zamrażarki na godzinę.

Po tym czasie wyciągnij ponownie, wytnij kółka o średnicy 4,5cm i włóż do zamrażarki do czasu składania monoporcji.

Chrupiąca pralina:

50 g mlecznej czekolady

50 g gorzkiej czekolady

60 g praliny orzechowej

8 g zmielonych ziaren kawy

40 g prażynki pailleté feuilletine

Pralina orzechowa:
80 g orzechów laskowych

80 g cukru
5 g syropu glukozowego (opcjonalnie)

1. Na rozgrzanej patelni umieść cukier i glukozę. Rozpuść do uzyskania złocistego koloru. Ściągnij z ognia i dodaj ciepłą śmietankę na 2-3 etapy. Dokładnie wymieszaj, dodaj sól, kardamon, cynamon i gałkę muszkatołową. Zagotuj karmel ponownie do uzyskania temp. 105-110*C – dzięki czemu będzie mieć kremową, delikatną konsystencję. Nie będzie zbyt płynny ani zbyt twardy. Po osiągnięciu powyższej temperatury dodaj ciepłe masło pokrojone w kostki i zblenduj.
Jeśli chcesz zrobić większą ilość karmelu np. do lodów lub naleśników – możesz podwoić lub potroić powyższe proporcje.
Przelej karmel do silikonowej formy na małe półkule o średnicy 2-3cm, lub włóż karmel do lodówki na 2-3h i uformuj z niego małe kule (ok 15g/szt). Następnie włóż do zamrażarki do czasu składania monoporcji.

Rozpuść czekoladę, zmiel w młynku ziarna kawy.

Przygotuj chrupiącą pralinę. Zacznij od praliny orzechowej Na suchą nagrzaną patelnię wsyp orzechy laskowe, podpraż i odstaw na bok. Na rozgrzaną patelnię wsyp cukier i syrop glukozowy (zapobiega zbrylaniu się karmelu). Na niskim ogniu rozpuść cukier do uzyskania karmelowego złocistego koloru. Orzechy umieść na silikonowej macie lub papierze do pieczenia. Zalej karmelem (wybierz cały karmel za pomocą silikonowej szpatułki – bez obaw, karmel ze szpatułki skruszy się po zastygnięciu). Odstaw wszystko do całkowitego ostygnięcia.

Pokrusz na drobne kawałki, umieść w malakserze i zmiel aż do uzyskania płynnej konsystencji. Wszystkie składniki wymieszaj i rozwałkuj między arkuszami papieru do pieczenia. Włóż do lodówki na 2-3h. Wytnij 6 cm krążki.

Mus kawowy:

90 g mleka

podwójne espresso

4,5 g żelatyny + 20 g wody
150 g białej czekolady

180 g śmietanki 36%

pół laski wanilii


Żelatynę zalej zimną wodą. Odstaw do napęcznienia. W międzyczasie wymieszaj w rondelku mleko z espresso, dodaj pół wydrążonej

laski wanilii – zagotuj. Następnie dodaj do gorącego płynu żelatynę – wymieszaj. Zalej posiekaną czekoladę i zblenduj.

W misie miksera ubij śmietankę, następnie połącz partiami ze zblendowaną masą. Przykryj folią spożywczą w kontakcie i odstaw na 1h do lodówki.

Po tym czasie jeszcze raz zmiksuj masę z użyciem rózgi, tak aby ją napowietrzyć – nie ubijaj długo, masa ma być kremowa ale nadal płynna.

Link do nagrania:
https://www.instagram.com/reel/DA-RFUOoe3k/?igsh=cGVhMDh1Zml1N3Fm

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *